Jak určit velikost podniku pro účely dotací
Jak určit velikost podniku pro účely dotací
Každý žadatel o dotaci se musí prokousat podmínkami, které jsou kladeny jeho či její podnik (entitu). Splníte-li tyto binární podmínky, máte zelenou čerpat dotace. Zkušenosti s tím, jak určit, zda vaše podnikání tyto binární podmínky splňuje, s námi nyní sdílí společnost Grantuj.

Úroveň
Pokročilý
Doporučený čas
Nejde tu o úplný právní výklad - chceme primárně sdílet náš postup, jak jednoduše a rychle posoudit, zda konkrétní podmínku pravděpodobně splňujete či ne.
Začneme velikostí podniku. A pak se podíváme na to, jak hodnotit finanční zdraví či podmínku podniku v obtížích, jak je to se sídlem společnosti v Praze, kmenovým listem, historií žadatele a třeba s ne/podporovanými CZNACE.
VELIKOST PODNIKU
To, jestli jste tzv. malý, střední či velký podnik bude velmi často určovat, jak velkou podporu získáte a kterou dotační výzvu můžete využít. Obecně platí “čím menší jste podnik, tím větší podporu můžete získat”.
KROK 1: SPOČÍTÁM SVOJE ZAMĚSTNANCE
Pro určení velikosti podniku se sledují 3 parametry, přičemž platí toto:
Prahové hodnoty pro určení velikosti podniku (zdroj: Uživatelská příručka k definici MSP)
Zaměřte se primárně na počet zaměstnanců (tj. těch, co u vás pracují na hlavní pracovní poměr, dohodu o provedení práce nebo dohodu o provedení činnosti). Pozor, nepočítáme “hlavy”, ale úvazky (nebo jinak, Roční pracovní jednotky - RPJ - více zde).
KROK 2: OVĚŘÍM SVÉ PROPOJENÍ S JINÝMI SUBJEKTY
V úvahu musíme brát také podíly vašeho podniku v jiném podniku, podíl, který může mít naopak někdo jiný ve vaší firmě. Sledují se také propojení pokrevní (sestra má taky podnik) i příbuzenské (a švagr ho má taky) a navíc možné spolčení skrze rozhodovací práva (tj. Když někdo sice nemá v mém podniku podíl, ale má v něm podstatná rozhodovací práva).
Zjednodušme si to následovně:
-
Pro základní orientaci k podílům:
podíl pod 25 % - nezajímá mě
podíl 25-50% - přičítám zaměstnance, obrat, aktiva v daném procentu
podíl nad 50% - počítám všechny zaměstnance, celý obrat i aktiva druhého podniku -
Pozor na to, co je to vlastně “podnik”: Za “podnik” se považuje “každý subjekt vykonávající hospodářskou činnost, bez ohledu na jeho právní formu” (zdroj: zde). Je tedy jedno, jestli jsem s.r.o. nebo OSVČ nebo jiný subjekt, důležité je, zda vykonávám tzv. hospodářskou činnost. Za tu se obvykle považuje “prodej výrobků nebo služeb za danou cenu na daném/přímém trhu”. Hospodářskou činností je tedy v tomto smyslu například i pronájem bytu.
V potaz tedy musíte brát nejen podíl podniků v podnicích, ale i samotnou fyzickou osobu společníka a možnost toho, že tato osoba má podíl v dalších společnostech.
KROK 3: KRESLÍM PAVOUKA A POČÍTÁM VELIKOST
V tento moment si většinou kreslím “pavouka” - kdo má podíl v mém podniku, kde má podíly můj podnik, jaké další podniky mají moji společníci. Pro zkoumání propojenosti s dalšími subjekty často využívám Vizuální obchodní rejstřík. Pak dle pravidel výše načítám ke “svému” podniku počty zaměstnanců.
Pokud je situace složitější, beru k ruce jednoduchou a uživatelsky příjemnou příručku Evropské komise. Ta obsahuje příklady různých situací a je velmi dobrým pomocníkem při hledání řešení.
JE DOBRÉ VĚDĚT:
- Pokud se po nasčítání počtu zaměstnanců ocitnete blízko prahové hodnoty (např. “myslím, že mám 48 RPJ”), pak vřele doporučujeme nechat si zpracovat komplexní právní analýzu a ujistit se, do které kategorie vlastně patříte.
- Pokud má společník další podniky, musíme je brát v úvahu. Avšak hodnoty započítáme pouze pokud tyto podniky působí “na stejném či sousedním trhu”. Více o problematice například zde (str. 21 a 37)
- Pokud má v našem podniku podíl investor typu veřejné investiční společnosti, společnosti rizikového kapitálu či třeba univerzita, pak jejich hodnoty se k nám nezapočítávají.
- Pokud jste překročili hodnoty v tomto či minulém roce a dostali se tak do jiné kategorie, zkontrolujte raději jak jste na tom:
Určení velikosti, pokud se mezi lety mění (zdroj: příručka pro definici MPS, EK)
Docela často programy cílí na tzv. small mid-cap a mid-cap. Tyto kategorie se vás týkají, pokud máte do 499 zaměstnanců (= small mid-cap), resp. do 3000 zaměstnanců (= mid-cap). Bližší informace jsou zde.
Závěr:
V tuto chvíli byste měli mít představu jak velký podnik máte a s jakou jistotou to můžete tvrdit. Problematika určení velikosti podniku může být velmi komplexní a složitá. Někdy je situace jednoduchá, jindy vznikne množství otázek. Berte výše uvedený výtah jako postup, jak si poměrně rychle říci, do jaké kategorie asi spadáte. To se vám bude hodit pro okamžité vyhodnocení dostupnosti programů a výši podpory, na kterou můžete dosáhnout.
Tematiky jsme se také dotkli na našem webináři. A rádi s vámi určení velikosti vašeho podniku prodiskutujeme v rámci bezplatné úvodní konzultace, kterou Grantuj s.r.o. poskytuje.
Komentáře
Zatím žádné komentáře.